суботу, 8 листопада 2014 р.

Подорож до країни Фонетики
Урок – екскурсія з української мови,4 клас

Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів з фонетики, орфографії та орфоепії; вдосконалювати орфографічну та орфоепічну грамотність учнів; розвивати і збагачувати мовлення, творчі здібності дітей, формувати уміння давати точну та лаконічну відповідь; виховувати любов та повагу до рідної мови.
Правила гри: учні класу діляться на чотири команди, кожна з яких має обрати капітана, придумати назву команди та виготовити емблеми. До уроку кожна команда має підготувати запитання для друзів.
ХІД УРОКУ
                               I.             Організаційний момент (перевірка підготовки робочих місць).
  II.          Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Сьогодні ми вирушаємо у мандрівку до дивовижної країни Фонетики. Наша подорож буде сповнена цікавих пригод, на шляху нас чекатимуть різні несподіванки: мілини і глибокі місця, таємничі острови. А допоможуть у мандрах, звичайно, вірні друзі і знання, які дали вам уроки української мови. Вперед, капітани! У подорож час! Команди чекають на палубі вас! Три команди, три вітрила! У справних руках нездоланна сила! На вас чекає подорож до країни Фонетики.
ІІІ.    Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Знайомство з командами. Кожен капітан представляє свою команду.
Учитель. Щоб потрапити у відкрите Фонетичне море, треба без вагань пройти протокою фонетичних термінів. І отримані тут бали стануть надійною підтримкою у далекій подорожі.

Проведення гри «Хто швидше відповість?»
                -        Ми, звичайно, не хитруєм:
Нас і бачать, нас і чують –
Це зовсім не дивина.
Як же наші імена?
                   (Букви і звуки).
-        З однієї ми родини, від Андрія до Ярини,
Як по одному , самі,
Ми буваємо німі,
Хоч і маєм різні назви й
добре знаєте всіх нас ви.
Певним станемо рядком –
заговоримо ладком.
 Ми – писемності основа.
А без нас ніхто ні слова!
                        (Літери абетки).
-        У вимові завжди чисті
Звуки ми ще й голосисті.
Небагато нас, а все ж
Без нас слова не складеш.
                     (Голосні звуки).
-        Ми усі – відомі знаки.
В нас і одяг однаковий.
Ранг і чин – також один.
Але зважте все-таки:
Хто твердий з нас, хто – м’який,
Ось вам приклад: дим і дім.
Зрозуміло це усім?
Та для повного порядку
Хто назве нас по порядку?
                     (Пари твердих і м’яких приголосних)
-        Це усі повинні знати:
Нас не можна роз’єднати.
Відрізняємось ми чим?
Літер дві, а звук – один.                      (Дз -  дз ; дж -  дж  ).

-        Я один в сім`ї такий,
Кажуть, надто вже м’який.
Хоч мовчун, та не дивак,
У слові я – не зайвий знак.
                            (М’який знак).
-        Я такий же, як знак розділовий,
і відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови,
я пишусь не внизу, а вгорі.
                     (Апостроф). 
Учитель. На горизонті – невідома земля. Команди повинні швидко обстежити острів. Капітани призначають у розвідку двох моряків. Вони опиняються на острові Ерудитів. Якщо гравці, яким поставлено запитання, не відповідають на нього, то це право здобувають учасники-розвідники інших команд.
-        Назвіть слово, в якому один звук позначається двома буквами.
                                                       (Дзьоб, дз).
-        Пригадайте власні назви, у яких вживається апостроф, м’який знак.
-        Що називається азбукою? Назвати українську азбуку.
-        Скільки звуків в українській мові?
Учитель. Здається, можна продовжувати подорож. Але дивіться: що це? Кораблі один за одним потрапляють на мілину. Це витівки Орфографії та  Орфоепії. Ці дві поважні пані не відпускають жодного мандрівника, не поставивши йому цікавого запитання. Чи вдасться нашим командам знайти відповіді?
(Відповідь на кожне запитання обмірковується всією командою).
Слово – це старовинна будова з гостряками мурованих веж. Щойно зміниш ти наголос слова – цим одразу будову замкнеш. Що це за слово? (Замок, замок).
1.    Буква З поставимо між складами  - буде улюблений наш фольклорний твір, С поставимо – матимемо з вами металевий головний убір. Що це таке? (Казка, каска).
2.    Тож бувають у мові  дива! Це слівце інтригує недарма: на шість літер – апострофів два, означає місцевість над яром. Яке це слово? (Над`яр`я ).
3.    Річкою красивою я взяла розгін, раптом перша літера попливла в затоку, а коли поставили іншу на взамін – стала несподівано я… порою року. Хто я? (Десна, весна).
4.    Хто слово цікаве мені назве? Нехай обізветься кмітлива душа. В цім слові – подвоєна літера Д і в ньому ж – подвоєна літера Ш. (Піддашшя)
5.    Лінивому не розгадати ніколи. Кмітливому на відповідь – хвилина. А буде наша загадка така: три букви означають те, що й поле, додай знак м’якшення – і вже тварина з родини оленів, струнка і прудка. Що це таке? (Лан, лань).
6.    Цей іменник означає предмет для зрізання злаків і трави. Починаєш ззаду на перед – будь-що тисни ним чи сік чави. Який це іменник? (Серп, прес).
7.    Хто захоче відгадати, хай не дуже поспіша: в мові це єдине слово, де апостроф після Ш. Коли, друже, ти одразу розгадать не знаєш як, зосередься – розгадаєш: слово це просте… (Миш’як).
8.    У нім – три літери, та ба – іде на ньому молотьба. А прочитай з кінця – і вмить почне тобі мишей ловить. (Тік, кіт).
Учитель. Перед нами знову бурхливе море. Навколо здіймаються високі хвилі. Маленькі кораблики повинні втриматися на гребенях хвиль. Тут гартуються характери, тут ми пізнаємо справжніх друзів. Бо саме дружня підтримка допоможе подолати всі труднощі. Кожна команда йде своїм курсом, покладаючи на власні сили та мудрість капітанів. Кожна команда ставить по одному запитанню (всього три) командам друзів.
          Отож, труднощі позаду , і команди зайшли відпочити до найближчого порту. Це міст Мовних загадок-жартів.
          Хто швидше відповість?
1.    Що знаходиться в середині школи? («О»).
2.    Чим закінчується і вечір, і ніч? (Приголосним).
3.    За який приголосний звук треба сховати інший приголосний, щоб вистрелити разом з кількох гармат? (За л  п).
4.    Що треба зробити, щоб майка злетіла? (літеру «м» замінити «ч»)
5.    Завдяки чому вдається швидко знаходити потрібні слова у словниках, які містять сотні тисяч слів?
6.    Які алфавіти складаються з шести літер? (Азбука, абетка).
7.    Що стоїть посеред Києва? («Є»).
8.    У небі одна, на землі нема. («Б»).
9.    Гора й долина, що між ними? («Й»).
10.В яку бочку не можна налити води? (У повну).
Учитель. На кожному кораблі є людина, від якої найбільше залежить успіх команди, яка скеровує всі дії, яка мусить швидко орієнтуватися у складній ситуації. Це мужній і мудрий капітан. Зараз доля команд залежить від їхніх капітанів. (Конкурс капітанів).
Хто з капітанів швидше відповість?
1.    Чому у слові їжджу однакова кількість звуків і букв?
2.    Який приголосний звук не поєднується з м’якими приголосними? («Й»)
3.    Розв’язати рівняння: Х голосних + У приголосних = 38 звуків (х=6, у=32).        
4.    Чим відрізняються пари слів гриб – грип,  рік – рак?
5.    Переставивши місцями  приголосні звуки, утворіть інші слова.
(Рамка – марка, городи – дороги, літо – тіло, ручка - курча).
Учитель. Наша подорож триває. Цього разу ми потрапили до Країни слів іншомовного походження. Якій із команд вдасться швидше порозумітися з місцевими жителями? (Кожна команда отримує однакові  картки зі словами іншомовного походження. Вчитель читає значення слів, учні повинні швидко відшукати і назвати слово).
1.    Виразне читання художніх творів. (Декламація)
2.    Певний порядок роботи, встановлений для членів певного колективу, організація. (Графік)
3.    Земельний простір із певними ознаками. (Територія)
4.    Обов’язків порядок поведінки членів колективу. (Дисципліна)
5.    Відстань між чим-небудь у просторі або часі. (Дистанція)
6.    Різнокольорові маленькі кружальця з паперу, якими обсипають на балах і маскарадах. (Конфеті)
7.    Свято, бал, на який приходять у масках та особливих костюмах. (Маскарад)
8.    Виконання музичного твору або танцю однією особою.(Соло)
9.    Обладнання для безперервного переміщення виробу або вантажу.(Конвеєр)
Учитель. Все має свій початок і кінець, закінчується і наша морська мандрівка. Всі команди пристали до берега і роздивляються свій вилов, оцінюючи свій вилов, оцінюючи його вагу.
ІV. Оголошення результатів конкурсу.
Підсумок уроку – екскурсії.